Baby You, 2022

Balon w kształcie śpiącego noworodka jest wynikiem międzynarodowej współpracy inżynierów i projektantów z Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Wyobraź sobie śpiące niemowlę. Delikatnie kołysze je wiatr, twarz rozjaśniają mu promienie słońca. Poczuj ten spokój i energię, która – choć na razie uśpiona – jest obecna. Wyobraź je sobie gdzieś między niebem a ziemią. Nowy artystyczny projekt Fundacji PRZEKRÓJ realizuje właśnie tę wizję.

Baby You to performans, poprzez który pragniemy przypomnieć o bezkresnym potencjale drzemiącym w każdym z nas. W XVIII w. loty balonowe były dowodem na to, jak wielką siłę mają ludzka wyobraźnia i pasja. Dzięki nim możemy unieść się nad ziemię; uświadomić sobie, że to, co nas ogranicza, jest tylko złudą.

34-metrowy balon w kształcie śpiącego dziecka symbolizuje moc marzeń i bezmiar możliwości każdego z nas. Zachwyt i radość, przeżywane razem z innymi podczas performansu, dają poczucie wspólnoty, które nas wzmacnia. Aby zobaczyć balon w całej okazałości, trzeba unieść głowę i popatrzeć w górę – czy właśnie nie od takiego spojrzenia zaczyna się wszystko, co w życiu najpiękniejsze?

Projekt balonu powstał we współpracy Fundacji PRZEKRÓJ i belgijskiego artysty Barta Van Peela. Szycie powłoki balonowej trwało pełne dziewięć miesięcy.