Wieloryb, 2017
Wieloryb jest rzeźbą belgijskiego kolektywu Captain Boomer, sprowadzoną do Warszawy przez Fundację PRZEKRÓJ.
Ogromny kaszalot leży nad brzegiem Wisły w Warszawie. Absurdalna sytuacja porusza i mobilizuje mieszkańców miasta oraz turystów. Z jednej strony wieloryb jest metaforą ekologicznej tragedii dziejącej się na świecie, z drugiej strony służy jako medium do obserwacji ludzkich reakcji na śmierć.
Zgromadzeni wokół wieloryba ludzie spekulują, martwią się, próbują pomóc lub zadają pytania. Nieżywy wieloryb przemawia do każdego – niezależnie od wiary i zaplecza kulturowego.
Projekt jest zagadką z głębin. Pokazuje, jak blisko jesteśmy od ekologicznej tragedii, za którą sami ponosimy odpowiedzialność. Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy w końcu zadbali o naszą Ziemię?
„Przekrój” z wielorybem na okładce
W piątkowy poranek, 8 grudnia 2017 roku, wieloryb trafił nie tylko na warszawską Poniatówkę, ale także na okładkę zimowego „Przekroju”. W tym numerze kwartalnika rozmawialiśmy z belgijskim kolektywem Captain Boomer, który stworzył gigantyczną rzeźbę. Pisaliśmy też m.in. o tym, jak komunikują się wieloryby i opublikowaliśmy fragment książki z 1953 roku o walce pewnego wielkiego ssaka z pewnym głowonogiem.